Powstrzymali nastolatkę przed skokiem
Gdyby nie zaangażowanie i determinacja kołobrzeskich policjantów z patrolu OPI nie wiadomo jak potoczyłyby się dalej losy nastolatki, która chciała popełnić samobójstwo. 14-latka, nie widząc sensu życia, miała zamiar skoczyć z dachu budynku. Rozmowa z policjantami pomogła.
Policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego KPP w Kołobrzegu otrzymali pilne zgłoszenie dotyczące osoby, która prawdopodobnie chce odebrać sobie życie. Niezwłocznie udali się na miejsce i zauważyli, że opisywana w zgłoszeniu osoba stoi na dachu budynku mieszkalnego przy ul. Solnej. Policjanci spokojnie weszli na dach budynku, by zorientować się w jakim jest stanie fizycznym i psychicznym. 14-latka wygłaszała myśli rezygnacyjne oraz o braku sensu życia. Mundurowi wskazywali na to co dobrego jeszcze może ją spotkać i że nie warto się poddawać. Policjanci przekonali nastolatkę, by bezpiecznie wróciła za krawędzi dachu, gdzie uzyskała specjalistyczną pomoc medyczną przez przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego.
Jeżeli spotykasz kogoś i widzisz, że jest smutny, przygnębiony, jego zachowanie jest niepokojące i podejrzewasz, że chce zrobić sobie krzywdę, to zapytaj, jak możesz mu pomóc. Zadzwoń pod numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać służbom lokalizację miejsca, w którym znajduje się ktoś potrzebujący pomocy. Pamiętaj, w takich sytuacjach ogromne znaczenie ma czas. Szukaj pomocy również w instytucjach pomocowych.
116 123 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00
116 111 - bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
800 108 108 - bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00
121 212 - bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu.