Dzikie zwierzęta na drodze - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Kołobrzegu

Aktualności

Dzikie zwierzęta na drodze

W dniu wczorajszym w rejonie miasta Kołobrzeg doszło do potrącenia sarny przez samochód osobowy. Uszkodzeniu uległo nadkole pojazdu, a potrącone zwierze uciekło. Pamiętajmy, pomimo zabezpieczeń na niektórych odcinkach dróg zwierzęta znajdują możliwość, by się przez nie przedostać i przejść na drugą stronę jezdni. Niejednokrotnie taka przeprawa kończy się zderzeniem z pojazdem i śmiercią zwierzęcia.

Wczoraj przed godziną 23, na odcinku drogi łączącej ulicę VI Dywizji Piechoty i Krzywoustego doszło do potrącenia sarny. Kierująca pojazdem marki Nissan jadąc w stronę Ronda Jerzego Patana zauważyła jak z jej prawej strony, bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd wskoczyła sarna. Kobieta nie miała szansy na uniknięcie zderzenia i sarna uderzyła w prawe przednie nadkole samochodu, po czym uciekła. 

Pamiętajmy, że zdarzenia z udziałem zwierząt mają miejsce zarówno na drogach powiatowych, wojewódzkich jak i na trasach szybkiego ruchu. Takie kolizje odnotowuje się nie tylko w późnych godzinach wieczornych i po zapadnięciu zmierzchu, ale też wczesnym porankiem.

W przypadku, gdy jednak dochodzi do zderzenia ze zwierzęciem, należy pamiętać o zachowaniu niezbędnych środków ostrożności, a przede wszystkim:

- Zabezpieczyć miejsce zdarzenia - zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąt ostrzegawczy;

- Wezwać na miejsce zdarzenia Policję;

- W przypadku, gdy na skutek zdarzenia są ranni należy udzielić im pomocy, wezwać Pogotowie Ratunkowe;

- Nie powinno się podchodzić do potrąconego zwierzęcia, gdyż ranne może zaatakować.

Należy pamiętać, że zwierzęta, zwłaszcza dzikie, poruszają się własnymi ścieżkami, w związku z czym zalecamy zachowanie ostrożności i rozwagi, szczególnie przy poruszaniu się po drodze w pobliżu lasów.