Uwaga działkowicze ! - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Kołobrzegu

Aktualności

Uwaga działkowicze !

Coraz dłuższy dzień oraz wyższe temperatury powodują, że chętniej i częściej zaczynamy odwiedzać nasze ogródki działkowe. Jest to również doskonały moment, aby przyjrzeć się jaki jest stan znajdujących się na działce zabezpieczeń.

Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu kontrolują tereny ogródków działkowych i uświadamiają, szczególnie seniorów spędzających wolny czas na terenie ogródków działkowych. Mundurowi prowadzą rozmowy przede wszystkim o realnych zagrożeniach i odpowiednim zabezpieczeniu mienia. Funkcjonariusze uwrażliwiają działkowiczów jak ważna jest wzajemna sąsiedzka współpraca.

Policjanci informują o praktycznych poradach, jak np. uniknąć włamania, czy też kradzieży. Oto kilka z nich:

1) Na działce nie powinniśmy pozostawiać wartościowych przedmiotów podczas naszej nieobecności.

2) Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką. Zabezpieczmy należycie drzwi i okna w swoim domku, załóżmy dobre zamki.

3) Wskazane jest zanotować marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (radio, telewizor, aparat fotograficzny, rower, itp.) Te, które nie posiadają numerów można oznakować przy współpracy z policjantami.

4) Nie afiszujmy się swym bogactwem. Unikajmy przygodnych znajomości, zwłaszcza zawieranych przy alkoholu.

5) Uważajmy na kręcących się w pobliżu działki ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą zaś spostrzeżenia mogą być przydatne Policji, gdyby doszło do włamania.

6) Nie wpuszczajmy bez uzasadnionych powodów nieznanych osób.

7) Współdziałajmy zawsze z sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich domek. Podczas ich nieobecności interesujmy się ludźmi kręcącymi się w pobliżu ich działki. Zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy, wynoszenie mebli lub sprzętów przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.

8) Opuszczając na dłużej swój ogródek działkowy nie zostawiajmy widocznych oznak swej nieobecności. Poprośmy sąsiada, by otworzył na krótko okna, wieczorem włączał na jakiś czas światło w domku, czy w miarę możliwości skosił trawę lub zagrabił liście.

9) O włamaniu należy jak najszybciej powiadomić Policję dzwoniąc pod numer 112. Nie dotykajmy niczego w domu, żeby nie zatrzeć śladów złodziei. Jeżeli to możliwe zapamiętajmy, jak najwięcej szczegółów, które pomogą policjantom w znalezieniu sprawców włamania.

  • umundurowany Policjant na ogródku działkowym, w tle stara altana
  • umundurowany Policjant na ogródku działkowym rozmawiający z działkowiczem