Dzielnicowi kontrolują skupy złomu - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Kołobrzegu

Aktualności

Dzielnicowi kontrolują skupy złomu

Od rana w powiecie kołobrzeskim dzielnicowi kontrolują punkty skupu złomu. Podczas działań funkcjonariusze sprawdzą, czy do miejsc tych nie trafiają metalowe elementy uzyskane w wyniku kradzieży.

W środę funkcjonariusze odwiedzą skupy złomu na terenie powiatu kołobrzeskiego. Prowadzący kontrole sprawdzać będą, czy do miejsc tych nie trafiają metalowe elementy pochodzące z linii kolejowych, przewody sterownicze, zabezpieczenia lub kable telekomunikacyjne. Policjanci będą zwracać także szczególną uwagę na części samochodów i innych maszyn, które mogą pochodzić ze skradzionych pojazdów.

Działania złodziei złomu powodują również zagrożenie bezpieczeństwa. Tak dzieje się w przypadku kradzieży włazów zakrywających głębokie studzienki i zbiorniki lub elementów sterowania trakcji kolejowej. Sprawcy kradzieży elementów metalowych z chęci zysku zabierają wszystko to, co następnie można spieniężyć w skupie. Uzyskują za to drobne sumy pieniędzy, generując jednak straty idące w setki tysięcy złotych.

Sprawcy kradzieży złomu muszą liczyć się z wysokimi karami. Przepisy w szczególny sposób odnoszą się do kradzieży elementów infrastruktury kolejowej, ciepłowniczej czy telekomunikacyjnej. Sprawcy takich czynów muszą liczyć się z zaostrzoną odpowiedzialnością karną, nawet do 8 lat pozbawienia wolności.