Nie masz „zimówek”, nie wyjeżdżaj! - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Kołobrzegu

Aktualności

Nie masz „zimówek”, nie wyjeżdżaj!

Ostatnie kontrole drogowe wykazują, że nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę z panujących warunków na drodze. Zimowy okres wymaga szczególnych przygotowań pojazdu. Dlatego, jeśli nie wymieniłeś opon z letnich na zimowe, nie wyjeżdżaj. Nie daj się zaskoczyć pogodzie i zadbaj o własne bezpieczeństwo. Warto też sprawdzić ustawienie świateł oraz hamulce. Pamiętaj o bezpieczeństwie swoim i innych użytkowników dróg.

W Polsce nie ma określonych warunków używania opon zimowych. Brak jest również terminów od kiedy należy zakładać opony zimowe i kiedy je zdejmować. Decyzja o zmianie opon leży w gestii kierujących w zależności od warunków atmosferycznych oraz rejonu w jakim pojazd eksploatujemy. Pomimo braku obowiązku zmiany opon, kołobrzescy policjanci apelują, aby być przygotowanym do warunków panujących w zimie.

Należy pamiętać, że spadek temperatury poniżej 7°C znacznie obniża własności opon letnich. Samochód jadący ośnieżoną drogą na letnich oponach z prędkością 50 km/h ma drogę hamowania o 23 m dłuższą, niż ten sam pojazd wyposażony w opony zimowe.

Zimą warto też sprawdzić poziom wszystkich płynów w aucie i sprawność hamulców. Ważne jest też sprawdzenie świateł, które przy złym ustawieniu mogą oślepiać innych kierujących i ograniczać widoczność właścicielom pojazdów. Apelujemy też o dokładne oczyszczanie szyb ze szronu i śniegu.