Aktualności

DZIEWCZYNKA ZGUBIŁA SIĘ NA PLAŻY

Data publikacji 18.08.2020

Policjanci apelują do rodziców o szczególną ostrożność i pilnowanie dzieci, zwłaszcza na plażach, czy zatłoczonych deptakach. Chwila nieuwagi wystarczy, aby maluch odszedł na taką odległość, że nie będziemy w stanie znaleźć go w tłumie.

Kilka dni temu na Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu przyjęli zgłoszenie o zaginięciu 4-letniej dziewczynki. Rodzice stracili z oczu swoją pociechę, chwilę po wejściu na plażę. W akcji poszukiwania dziewczynki brało udział kilkudziesięciu funkcjonariuszy oraz ratowników WOPR. Dziecko odnalazło się po godzinie poszukiwań, całe i zdrowe przekazane zostało rodzicom.

Policjanci przypominają, że w przypadku stracenia dziecka z oczu, np. na plaży, bardzo ważne jest szybkie powiadomienie policjantów czy ratowników, bo małe dziecko potrafi przejść wiele kilometrów i dojść do sąsiedniego kąpieliska. Każdy sygnał o zaginięciu traktowany jest poważnie, a do poszukiwań angażowane są wszystkie jednostki ratownicze.
Oto kilka cennych porad dla rodziców jak zapobiec zagubieniu dziecka:
- Nigdy nawet na chwilę nie trać z oczu dziecka, maluch w ciągu minuty w zatłoczonym miejscu może oddalić się na taką odległość, że nie znajdziesz go.
- Podpowiedz dziecku, jak ma się zachować, gdy się zgubi. Powinno stać w miejscu i czekać, aż je znajdziesz (nie wolno mu wychodzić ze sklepu czy dworca, wsiadać z nikim do samochodu).
- Zapisz dane. Na czas podróży, pobytu na plaży (i nie tylko) przyczep dziecku do ubranka breloczek (np. taki do kluczy, z małym okienkiem i karteczką, na której zmieści się numer telefonu). Możesz też zapisać dane flamastrem na dłoni, na spodzie koszulki lub na specjalnej bransoletce. Tego typu działanie skróci do minimum czas i stres związany z zagubieniem się dziecka.
Gdy dziecko się zagubi:
- Nie trać czasu na szukanie dziecka na własną rękę. Natychmiast zawiadom policję, ratowników WOPR- u. Zaangażuj też w poszukiwania innych. Proś o pomoc, kogo się da. Jeśli malec zgubi się w sklepie, na dworcu itd., zgłoś to ochronie, by jak najszybciej rozpoczęto monitorowanie wyjść i ogłoszono komunikat.
- Nie panikuj. To niełatwe, ale konieczne. Płacząc i biegając bezładnie w kółko, trudno działać racjonalnie i skutecznie pomóc małej zgubie.

Powrót na górę strony