Aktualności

OSZUSTWA METODĄ NA BLIK – POLICJANCI OSTRZEGAJĄ

Kołobrzescy funkcjonariusze ostrzegają przed oszustwami na blika. W ostatnim tygodniu policjanci zostali powiadomieni o przypadku usiłowania kradzieży pieniędzy z konta za pomocą wyłudzonych kodów płatności. Przestępcy, wykorzystując naiwność ofiar, wykradają dane do kont na profilach społecznościowych, logują się do nich, a następnie potencjalnego pokrzywdzonego, który znajduje się w grupie znajomych, proszą o szybką pożyczkę na zakupy.

 Za pomocą wyłudzonego kodu do płatności mobilnej okradają konto osoby oszukanej. Przypominamy, by nikomu nie udostępniać danych do kont bankowych.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu zostali w ostatnich dniach powiadomieni o oszustwie „na blika”. Przestępstwo to polega na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon i w ten sposób okradzenia konta osoby oszukanej. Proceder robi się coraz bardziej popularny i odbywa się w całym kraju.

Oszuści podszywają się pod osobę znajomą, którą mamy w swoich kontaktach w komunikatorze. Wysyłają nam wiadomość, że przydarzyła im się trudna sytuacja, po czym obiecują, że oddadzą pieniądze jeszcze tego samego dnia.

Pożyczka jest „prosta”, a oszust zazwyczaj nie prosi o dużą sumę. Musimy tylko zalogować się do swojego banku i w aplikacji wygenerować kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. To zajmuje kilka minut, a ten kod wystarczy, żeby oszust natychmiast wypłacił pieniądze z bankomatu.

Przestrzegamy – jeśli otrzymasz prośbę o pożyczkę, nie działaj pochopnie.

Trzeba sprawdzić, czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy i najlepiej do tej osoby zadzwonić.

Zasady ostrożności są zawsze takie same, jeżeli ktoś nas prosi o pieniądze:

-NIE PRZEKAZUJEMY PIENIĘDZY OBCYM OSOBOM;

-NIE PRZESYŁAMY PIENIĘDZY NA PODANE PRZEZ OBCE OSOBY NUMERY KONT;

-NIE PODAJEMY NIKOMU DANYCH DO LOGOWANIA NA NASZE KONTA BANKOWE;

-NIE PRZEKAZUJEMY OBCYM OSOBOM KODÓW DO PŁATNOŚCI MOBILNYCH.