SENIORZE UWAŻAJ- OSZUŚCI ZNOWU DZWONIĄ! - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Kołobrzegu

Aktualności

SENIORZE UWAŻAJ- OSZUŚCI ZNOWU DZWONIĄ!

Wczoraj kołobrzescy mundurowi otrzymali dwa zgłoszenia dotyczące oszustów podszywających się pod policjantów CBŚP. Na szczęście nie doszło do przestępstwa. Pamiętajmy, prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie, nie angażują w swoje czynności osób postronnych, a przede wszystkim nigdy nie proszą o wypłacanie i przekazanie pieniędzy.

Schemat działania oszustów w tych dwóch przypadkach był podobny. Do starszych mieszkańców naszego miasta zadzwonił mężczyzna podający się funkcjonariusza  CBŚP. W trakcie rozmowy informował, o tym że ich pieniądze są zagrożone i powinni wypłacić je z banku. Po tych słowach zorientowali się , że mogą mieć do czynienia z oszustem.

Starsi ludzie poinformowali mundurowych o zdarzeniu aby przestrzec innych mieszkańców.

Policjanci  po raz kolejny przypominają:

-Pamiętajmy, oszuści wymyślają coraz to nowe historie aby uśpić czujność starszych osób.  Najczęściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów CBŚP, bądź funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów.

- Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom!

- Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

-Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób.

Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie, nie angażują w swoje czynności osób postronnych, a przede wszystkim nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.