ABY FERIE BYŁY BEZPIECZNE - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Kołobrzegu

Aktualności

ABY FERIE BYŁY BEZPIECZNE

Ferie zimowe w zachodniopomorskim rozpoczną się już za kilka dni. Nad ich spokojnym przebiegiem oraz bezpieczeństwem dzieci, młodzieży również będą czuwać policjanci. Przed ich rozpoczęciem stróże prawa spotykają się z uczniami w szkołach, by im udzielić wskazówek co zrobić oraz czego się wystrzegać, aby zimowy wypoczynek był spokojny i bezpieczny.

Już 10 lutego w naszym województwie rozpoczną się trwające dwa tygodnie zimowe ferie. Mając na uwadze dobro dzieci i młodzieży funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu prowadzą działania prewencyjne pod nazwą „Bezpieczne Ferie 2020”. W okresie poprzedzającym zimowe wakacje policjanci spotykają się w szkołach z dziećmi i młodzieżą i rozmawiają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Mundurowi przypominają im o niebezpieczeństwach, z jakimi mogą się spotkać podczas zabaw na śniegu, uczą jak postępować w sytuacjach zagrażających ich życiu bądź zdrowiu. W piątek spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 7 przy ulicy Okopowej.

Podczas spotkania stróże prawa m.in. przypominali o korzystaniu wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk oraz o nie wchodzeniu pod żadnym pozorem na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów czy stawów. Tłumaczyli, że pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod ciężarem ciała. Ostrzegali także o nie rzucaniu w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała. Tłumaczyli również, aby nie dołączać sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie. Wśród porad nie zabrakło informacji o zagrożeniach czyhających w stosowaniu używek, o cyberzagrożeniach i ze strony obcych osób.

Działania profilaktyczne  prowadzone przez policjantów będą kontynuowane przez cały okres trwania ferii.

W ramach akcji "Bezpieczne ferie 2020", oprócz działań profilaktycznych, kołobrzescy policjanci prowadzić będą również wzmożone działania kontrolno – prewencyjne. Część dzieci i młodzieży w okresie ferii wyjedzie poza miejsce zamieszkania. Aby bezpiecznie dotarły do miejsc wypoczynku funkcjonariusze prowadzić będą na drogach wzmożone kontrole. W sposób szczególny przyglądać się będą zorganizowanym przewozom dzieci i młodzieży. Sprawdzać będą stan trzeźwości kierowców, dokumenty uprawniające do kierowania pojazdem oraz świadczenia usług w zakresie zarobkowego przewozu osób. Zwrócą również uwagę na stan techniczny autokarów, zwłaszcza na układ hamulcowy, kierowniczy, prawidłowe ogumienie, oświetlenie, oznakowanie oraz wyposażenie.

 

Wszystkim rodzicom i opiekunom przypominamy o możliwości przeprowadzenie kontroli autokaru wiozącego dzieci na wypoczynek przed jego wyjazdem w trasę. Zainteresowanych jej przeprowadzeniem prosimy o kontakt telefoniczny 94 35 33 570(z wyprzedzeniem kilkudniowym przed planowanym wyjazdem).