AKCJA „ZNICZ 2019”,ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Kołobrzegu

Aktualności

AKCJA „ZNICZ 2019”,ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Już niedługo dzień Wszystkich Świętych. Nad bezpieczeństwem osób odwiedzających groby bliskich oraz w rejonach nekropolii czuwać będą funkcjonariusze kołobrzeskiej Policji, którzy od 31 października rozpoczną akcję „ZNICZ 2019”.

W najbliższy czwartek w rejonie kołobrzeskiego cmentarza wprowadzona będzie tymczasowa zmiana organizacji ruchu. Od godziny 15:00 ul. Św. Wojciecha stanie się ulicą jednokierunkową z wjazdem od ul. 6 Dywizji Piechoty. Jeden kierunek obowiązywał będzie do wysokości ul. Makuszyńskiego i Kossaka. Zmiana organizacji ruchu będzie obowiązywać do 2 listopada. Dodatkowo a ulicy 6 Dywizji Piechoty wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości do 30 km/h.
Dzień Wszystkich Świętych to kolejny w tym roku okres wzmożonego ruchu na drogach. Duże natężenie ruchu pieszego i kołowego oraz parkujących pojazdów w okolicach cmentarzy, niesie za sobą nie tylko zagrożenia związane ze zdarzeniami drogowymi, ale również występowania zdarzeń kryminalnych takich jak kradzieże torebek, portfeli oraz włamań do pojazdów.
Co zrobić, żeby poprawić bezpieczeństwo na drodze?

- przede wszystkim pamiętajmy, aby wsiąść za kierownicę będąc trzeźwym;

- ściągnijmy nogę z gazu;

- wystrzegajmy się ryzykownych manewrów;

- zadbajmy o stan techniczny pojazdu (ogumienie, hamulce, poziom płynów eksploatacyjnych);

- pamiętajmy o wypoczynku;

- prędkość z jaką się poruszamy dostosujmy do natężenia ruchu i warunków atmosferycznych;

- pamiętajmy o zapięciu pasów bezpieczeństwa oraz fotelikach lub siedziskach dla najmłodszych;

- przewożony bagaż powinien być prawidłowo zamocowany, tak by nie ograniczał widoczności i nie przemieszczał się w pojeździe w czasie jazdy;

- pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja! Nie pozostawiajmy w samochodzie wartościowych przedmiotów (laptopów, tabletów, telefonów komórkowych itp.), zamykajmy auta, mieszkania po ich opuszczeniu;

- samochody parkujmy zgodnie z przepisami, w miejscach do tego wyznaczonych.

Wybierając się pieszo w okolice nekropolii pamiętajmy aby korzystać z chodnika, a w przypadku ich braku – z pobocza. Przed wejściem na jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Przebieganie lub wychodzenie zza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność może zakończyć się tragicznie. Przypominamy także o obowiązku korzystania z odblasków przez pieszych, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.


Co zrobić, aby nie paść ofiarom złodzieja ?

- nośmy przy sobie tylko niezbędne rzeczy;

- jeżeli musimy mieć przy sobie więcej pieniędzy, to nie trzymajmy ich w jednej kieszeni lub portfelu. Porozkładajmy je w kilku miejscach np. w wewnętrznych zamykanych kieszeniach;

- nie nośmy przy kartach bankomatowych numerów PIN;

- zwracajmy uwagę na tzw. sztuczny tłok, unikajmy go przy wsiadaniu do środków komunikacji miejskiej;

- torebkę, saszetkę, bagaż nośmy przy sobie, blisko ciała i w zasięgu wzroku;

- nie zostawiajmy wartościowych przedmiotów na ławce, przy nagrobku, nawet na krótką chwilę;

- trzymajmy dziecko za rękę i nie pozwólmy, by zanadto się oddaliło, ponieważ w tłumie może się bardzo łatwo zgubić;

- włóżmy dziecku do kieszeni kartkę z numerem telefonu do siebie, z danymi umożliwiającymi szybkie odszukanie rodziców;

Jeśli staniesz się ofiarą przestępstwa natychmiast powiadom Policję nr tel. 112. Nie zacieraj śladów i staraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących pomóc policjantom w ujęciu sprawcy.