Aktualności

BEZPIECZNE ŚWIĘTO ZMARŁYCH (UWAGA, ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU)

Jak co roku przełom października i listopada to czas wytężonej pracy policjantów, szczególnie tych z drogówki. Już rozpoczęli oni przygotowania do „AKCJI ZNICZ 2018”, tak aby każdy mógł bezpiecznie dojechać i wrócić z odwiedzin grobów swoich bliskich.

 

Najbliższe dni to czas, w którym wielu z nas odwiedzi groby swoich bliskich. Zadbajmy o to, aby był to bezpieczny czas. W ramach policyjnej akcji "Znicz 2018" funkcjonariusze będą prowadzili wzmożone kontrole drogowe, w trakcie których będą sprawdzać stan techniczny aut i sposób przewożenia dzieci. Szczególnie w pobliżu cmentarzy ruch będzie bardzo duży.

Pamiętajmy o podstawowych zasadach :

 • Po pierwsze dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze i pamiętajmy też o zachowaniu bezpiecznego odstępu od pojazdu poprzedzającego. Przypominamy także o konieczności jazdy z włączonymi światłami mijania i ostrzegamy, że nie będzie pobłażliwości dla tych osób, które wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu czy narkotyków.

 • Wybierając się w długą drogę, bądźmy wypoczęci. Trasę pokonujmy etapami, robiąc co pewien czas przerwę na odpoczynek (po 2 godzinach jazdy co najmniej 15 minutowa przerwa). W podróży dopilnujmy, żeby wszyscy pasażerowie mieli zapięte pasy bezpieczeństwa, sami także nigdy o tym nie zapominajmy!

 • Apelujemy także o ostrożną i rozsądną jazdę, o dostosowywanie się do oznakowań ograniczających prędkość, zakazujących parkowania pojazdów, czy nakazujących ruch jednokierunkowy.

Zwracamy się również do pieszych, odwiedzających groby bliskich. Przed wejściem na jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

Pamiętajmy, że funkcjonuje prawny obowiązek używania elementów odblaskowych przez pieszych poza obszarem zabudowanym. My zachęcamy do używania takich elementów zawsze. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i bądźmy widoczni na drodze.

Oprócz zagrożeń spowodowanych wzmożonym ruchem, okres ten niesie ze sobą wiele innych niebezpieczeństw, na które warto zwrócić uwagę. Pamiętajmy:

Żeby nie stać się ofiarą złodzieja:

- nie zostawiaj samochodu w miejscach nieoświetlonych, rzadko uczęszczanych;

- parkuj samochód na parkingach strzeżonych, dozorowanych;

- przed opuszczeniem samochodu sprawdź, czy nie pozostawiłeś w nim w widocznym miejscu torebki, bagażu, portfela, telefonu komórkowego czy dokumentów;

- sprawdź zabezpieczenie pojazdu - czy został zamknięty, czy szyby zostały domknięte i nie są uchylone. Jeżeli posiadasz alarm – włącz go.

Kradzież kieszonkowa:

- nie noś przy sobie większej ilości gotówki;

- jeżeli musisz mieć przy sobie więcej pieniędzy, to nie trzymaj ich w jednej kieszeni lub portfelu. Porozkładaj je w kilku miejscach np. w wewnętrznych zamykanych kieszeniach;

- nie noś przy kartach bankomatowych numerów PIN;

- zwracaj uwagę na tzw. sztuczny tłok, unikaj go przy wsiadaniu do środków komunikacji miejskiej. Jeżeli masz torebkę, to trzymaj ją blisko ciała,w zasięgu wzroku;

 • nie zabieraj ze sobą rzeczy niepotrzebnych.

Na cmentarzu:

 • nie zostawiaj torebki, saszetki na ławce, przy nagrobku, nawet na krótką chwilę;

 • jeśli nie ma takiej konieczności, nie pokazuj, że masz telefon komórkowy;

 • trzymaj dziecko za rękę i nie pozwól, by się oddaliło, gdyż w tłumie może się bardzo łatwo zgubić;

 • włóż dziecku do kieszeni kartkę z numerem telefonu do siebie, z danymi umożliwiającymi szybkie odszukanie rodziców.

Na trasie:

 • nie jedź „na pamięć”, na większości skrzyżowań w pobliżu cmentarza zostanie zmieniona organizacja ruchu – stosuj się do poleceń policjanta kierującego ruchem;

 • przygotuj się do podróży, sprawdź stan techniczny samochodu, niezbędne dokumenty i wyposażenie;

 • jeśli to możliwe, wybierz trasę mniej uczęszczaną, by uniknąć korków;

 • zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu;

 • dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu na drodze;

 • nie parkuj w miejscach niedozwolonych, nie tamuj ruchu.

Święto Zmarłych jest to czas wzmożonych kontroli prowadzonych przez Policję zarówno na drogach krajowych, jak i w naszym mieście. Można spodziewać się kontroli prędkości oraz stanu trzeźwości kierowców.

UWAGA

Zmiana organizacji ruchu : od godziny 15:00 w dniu 31 października ul. Św. Wojciecha będzie ulicą jednokierunkową z wjazdem od ul. 6 Dywizji Piechoty. Jeden kierunek obowiązywał będzie do wysokości ul. Makuszyńskiego i Kossaka. Zmiana organizacji ruchu będzie obowiązywać do 2 listopada. Ograniczenie prędkości 6 Dywizji Piechoty do 30 km/h.