Aktualności

"KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ" - DZIAŁANIA EDUKACYJNO-PROFILAKTYCZNE POLICJANTÓW , SANEPIDU I RATOWNIKÓW WOPR

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu oraz pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie prowadzą wspólne działania edukacyjno-profilaktyczne pod hasłem "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Osoby w każdym wieku wypoczywające nad morzem mogą poszerzyć swoją wiedzę w dziedzinie bezpiecznego spędzania czasu, wypoczynku i zabawy.

Czas wakacji to chwila beztroskiego wypoczynku połączonego z rekreacją w wodzie i nad wodą. Niestety jest to również okres, kiedy dochodzi do większej liczby utonięć. Aby zapobiegać tego typu zdarzeniom policjanci prowadzą działania w ramach drugiej edycji ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą”.

Jednym z głównych celów podjętego przedsięwzięcia jest zwrócenie szczególnej uwagi społecznej na zagrożenia jakie nieść może ze sobą rekreacja wodna, a także promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających w wodzie i nad wodą, a w efekcie dalsze ograniczanie wypadków.

Projekt ten został objęty honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wpisany do Harmonogramu realizacji zadań w 2018 r. w ramach Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka.

Od początku wakacji policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu czynnie włączyli się w ogólnopolską akcję "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Chcąc promować bezpieczeństwo wśród osób wypoczywających nad morzem, stróże prawa prowadzą spotkania na plaży z turystami, gdzie wspólnie z pracownikami Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie, ratownikami WOPR prowadzą działania edukacyjno-profilaktyczne. Ich celem jest przekazanie informacji na temat bezpiecznego zachowania się w czasie wakacji, zarówno w życiu codziennym, jak i w sytuacjach mogących powodować zagrożenie dla życia, zdrowia oraz uświadomienie zagrożeń związanych z wypoczynkiem nad wodą.

Policjanci wykorzystują spotkanie z plażowiczami nad morzem do promowania zasad bezpieczeństwa wśród osób w każdej grupie wiekowej. Dzieciom przekazują  informacje o zasadach postępowania w przypadku zaczepiania przez nieznajomego czy częstowania ich słodyczami czy obdarowywania prezentami. Nie zabrakło także informacji o cyberzagrożeniach oraz zagrożeniach ze strony używek - alkoholu, narkotyków, dopalaczy czy papierosów. Wiele wskazówek funkcjonariusze, jak i inni przedstawiciele szczecińskiego Sanepidu i WOPR przekazują odbiorcom odnośnie bezpiecznego spędzania czasu nad wodą, jak i na drodze, w lesie i na podwórku. Prelekcję policjantów o zasadach bezpieczeństwa uzupełniały konkursy i gry, w tym gra dydaktyczna "Zagraj ze mną w bezpieczeństwo". Młodzieży przekazywano informacje o zjawisku handlu ludźmi, które może spotkać osoby podejmujące pracę za granicą. Zainteresowanym przekazywano również informacje oraz ulotki na temat zasad rekrutacji do Policji.