Aktualności

FAŁSZYWE OFERTY KUPNA SPRZEDAŻY- NA CO UWAŻAĆ

Oszustwa dokonywane za pośrednictwem ofert kupna/sprzedaży są jedną z najstarszych metod wyłudzania pieniędzy.Najczęściej oszuści zamieszczają bardzo atrakcyjną finansowo ofertę kupna np. samochodu lub motocykla na portalu aukcyjnym. Ofiara kontaktuje się z oszustem w celu dokonania zakupu, a oszust chce otrzymać pieniądze jak najszybciej. Odbiór osobisty nie jest możliwy, gdyż oszust bardzo często przebywa właśnie za granicą i zależy mu na szybkiej sprzedaży samochodu.

W celu uwiarygodnienia swojej oferty, oszuści proponują dokonanie transakcji poprzezzaufaną firmę pośredniczącą , która ma gwarantować dostawę samochodu do klienta. Przy czym firma ta nie istnieje, jest stworzona przez oszusta. Ofiara wysyła pieniądze i na tym kontakt się urywa.Drugą wersją tego oszustwa (choć dużo rzadszą) jest zamiar dokonania przez oszusta zakupu np. samochodu, bądź innego towaru jaki potencjalna ofiara oferuje do sprzedaży przez portal ogłoszeniowy lub aukcyjny. Schemat jest bardzo podobny.
Oszust prosi o przesłanie towaru za granicę i proponuje zabezpieczenie transakcji firmę pośredniczącą, gwaranta bezpiecznej transakcji. Ofiara dostaje maile od fałszywego pośrednika, informujące że wpłata została dokonana i można wysyłać towar. Oczywiście pieniądze nigdy nie docierają do ofiary. Czasem pokrzywdzeni otrzymują wiadomości e-mail z darmowych skrzynek mailowych, imitujących znane instytucje bankowe.Jak uniknąć tego oszustwa? Nie wierzyć w super oferty! Oferty sprzedaży samochodów lub innych towarów w zaniżonej cenie nie odpowiadającej wartości rzeczywistej powinny wzbudzić naszą podejrzliwość. Zawsze należy dążyć do kontaktu osobistego i możliwości obejrzenia auta. W żadnym wypadku nie wysyłać pieniędzy „z góry”, za jakikolwiek towar . Tak jak i w innych przypadkach należy dokonać wszelkich
możliwych sprawdzeń osoby sprzedającej, czy firm pośredniczących w sprzedaży.